A | B | C | D | E | F | G | H | CH | I | J | K | L | M | N | O | P | R | S | T | U | V | W | Z

Rumunsko - Průvodce

Běžky

Kdo má rád ticho hor, kdy se v jemném sněhu třpytí sluneční paprsky a je slyšet jen svištění skluznice, dává přednost běžeckému lyžování. Je to překrásný, namáhavý sport, leč velmi prospěšný pro tělo. Rovnoměrně zatěžuje všechny svaly v těle a vyvolá intenzivní dýchání čistého horského vzduchu. Rozlišujeme dvě základní techniky, které potřebují pro své provozování rozdílně upravený terén. Ke klasickému stylu je zapotřebí dvou vyjetých stop, k bruslařské technice zase širší uválcovaný povrch.
REKLAMA
Francouzské Alpy – atraktivní nabídky od největšího prodejce zimních zájezdů!

V Rakousku jsou již dlouhou dobu připraveni na běžkaře vyznávající obě tyto techniky. Můžete jezdit po cestách upravených pro obě tyto techniky či na speciálních trasách pro bruslařskou nebo-li skatingovou jízdu nebo zvlášť vyrolbovaných běžeckých stopách. Pro své užívání si běžek můžeme zvolit buď dráhy v údolích nebo v opačném případě ve vyšších nadmořských výškách na ledovcích. Tam trénují často reprezentace různých států včetně našeho, také kvůli vyšší tvorbě červených krvinek ve vyšších nadmořských výškách, což závodníky následně v závodech hodně zvýhodňuje. Překrásné terény pro běžkaře nabízí například Ramsau pod Dachsteinem, či běžecké trasy přímo na ledovci Dachstein. Běžecký ráj nabízí také Seefeld v Tyrolsku, kde se spojilo pět středisek dohromady a vytvořilo tak nekonečný počet kilometrů tratí pro vyznavače běžek.
Bruslení

Za zimními sporty nemusíte nutně mezi vrcholky hor. Pestrou škálu sportovního vyžití nabízejí zamrzlá jezera. Nejspíš se vám vybaví bruslení. Ano, jízda zdarma po obrovských plochách zamrzlých jezer je vskutku velkým zážitkem. Na rakouská jezera jezdí každoročně rychlobruslaři z celého světa.
Freeride

Stejně jako lyžaři, tak ani snowboardisté nejsou všichni stejného ražení a někteří dají přednost před skoky a jízdou po upravených tratích vyjíždění pravidelných vlnovek v neporušeném sněhu. Ráno si přivstanou, vyvezou se první lanovkou, někteří ještě posléze vyjdou na samý vrchol hory a spouští se za nepopsatelného pocitu po úbočích svahů volným terénem.
Pozor:

Freeride je dobrodružný a nebezpečný sport pouze pro znalé. V neznámých podmínkách je dobré nechat si poradit místním personálem, který nejlépe zná specifické podmínky té které oblasti. V Rakousku už existují i speciální tábory pro mladé, kde se pod vedením odborníků naučí chování v krizových situacích, odhadu terénu, či povětrnostním a lavinovým nebezpečím.
Ledolezení

Napadlo vás někdy, že vodopád se nemusí jen sjíždět dolů na kajaku, či obdivovat jeho energii a sílu ze břehu, ale lze po něm také vylézt nahoru? V Rakousku jsou pro horolezce tohoto ražení příznivé podmínky. Zamrzlé vodopády či ledovcové jazyky pokořují jen ti nejodvážnější a zkušení ledolezci. Led je křehká hmota, a tak každý krok musí být dobře promyšlen.

Tento vzrušující adrenalinový sport není pro začátečníky. Nejdříve je nutné absolvovat odpovídající zaškolení či výcvikový kurz. Nejznámější cvičná věž je v tyrolském Pitztalu . Měří 35 metrů a koná se na ní každým rokem Ice Academy.
Lyžování

Bez vykrojených čili carvingových lyží si už ani nedokážeme lyžování představit. Odzvonilo rovně seříznutým lyžím a namísto toho máme lyže více či méně vykrojené. Málokdo však ví, že carvingové lyže jsou původem z Rakouska. Jako první je na trhu předvedla známá továrna na lyže Kneissl a od té doby tento typ lyží zcela ovládl trh. Specifický tvar lyže a její kratší délka totiž umožňují snadnější ovládání. Lyže je točivější a s menší námahou pouze při předsunutí vnějšího kolena už zatáčí, což se nám samozřejmě velmi líbí.
Sáně

Zda je to ještě sport nebo už jen příjemná relaxace, o tom by se dalo spekulovat při posuzování vyjížděk na saních, tažených koňským spřežením. V případě, kdy jste zabaleni do silné vlněné deky a kocháte se zasněženou krajinou, se jedná jistě o příjemné zpestření zimní dovolené. Za cinkotu rolniček se projíždět po horách je opravdu pohádkový zážitek.

Pak už stačí jen zastavit u některé z horských chalup a zakončit den v příjemném posezení s šálkem horkého punče.
Sáňkování

Baví vás sáňkovat, ale na svazích máte strach, že se srazíte s lyžařem a na cestě zase, že srazíte chodce? V Rakousku má sáňkování velkou tradici, a tak není divu, že ve spoustě středisek vybudovali sáňkařské dráhy, kde se budete cítit bezpečně. Jsou určeny pouze pro jízdu na saních, lyžařům je na ně vjezd zakázán, a pokud je potřeba překřížit sjezdovku, vedou buď tunelem nebo po mostku, což ještě zvyšuje jejich atraktivitu. Ve střediscích, kde takováto dráha je, narazíte hned na několik půjčoven nabízejích sáně za malý poplatek na celý den. V lanovce pak narazíte na sáňkaře všech věkových kategorií. Od prťat, které z jízdy ještě ani nemají rozum, až po starší generaci, kochající se během jízdy krásnými výhledy a zasněženou krajinou. Dráhy mívají většinou několik kilometrů a tak uvidíte, kolik si při nich užijete legrace. A nemusíte se časově ani omezovat. Spousta sáňkařských drah je vybavena umělým osvětlením.
Pozor:

Místní sáňky jsou o dost těžší, než jsme zvyklí u nás. Většinou mají železné lyže a jízda na nich je dosti rychlá a při špatné manipulaci i dosti nebezpečná. Půjčujete-li sáně dětem, nikdy je nenechejte jet první jízdu samotné. Naopak, až se s nimi naučí dobře manipulovat, rozdejte si to mezi sebou v sáňkařských závodech.

Dnes už v některých střediscích, která jsou i v létě hodně frekventovaná, dávají příležitost okusit si jízdu na saních i těm, kteří se sem v zimě nedostanou. Vozítka podobné sáním, nemají kluzké nože, nýbrž kolečka a řidítka. A tak si můžete i v létě s celou rodinou povyrazit.
Skialpinismus

Lyžařští labužníci často již přesedlali na skialpové lyžování. Není nad to se projet neporušeným prachovým sněhem a to co nejlépe a z co nejvyšší nadmořské výšky, kam ani lanovky nedosáhnou. Tuto zábavu nám umožní skialpové lyže. Pokud si na tyto lyže totiž připnete tulení pásy, jste schopni vystoupat bez použití lanovky svépomocí hlubokým sněhem i strmým svahem do osamělých výšek velehor. Dolů už pak bez pásů vykrajujete pravidelné vlnovky a užíváte si naprostého ticha hor a svobody pohybu, jelikož nejste svázání oblastí středisek a jejich lanových drah.
Pozor:

Jelikož se jedná o velice nebezpečný a riskantní podnik, využijte služeb místních horských vůdců, kteří znají dobře místní terén a jeho sjízdnost za určitých podmínek. V každém případě se před výstupem informujte o lavinové situaci v místech s lavinovým nebezpečím a výstup do odlehlých nebo nebezpečných míst předem nahlaste.
Sněžnice

Prašanu si nemusíte užívat jen, jste li dobrý skialpinista či snowboardista. Stále větší oblibu si získávají sněžnice, tenisovým raketám podobné náčiní, jež si mohou připnout na nohy i úplní začátečníci bez jakéhokoliv zaškolení. Se sněžnicemi se dají skoro beze zvuku prozkoumávat skrytá místa, která jsou pro výšku sněhu jinak špatně přístupná, čímž získáme jednak kouzelné výhledy a jednak se dostaneme do srdce čisté, neporušené zimní krajiny. Ve spoustě středisek se pořádají i závody v běhu na sněžnicích. Těžko říct, pro koho jsou větší legrací. Zda pro aktéry nebo pro diváky.
Snowboarding

Když se na sjezdovkách před několika lety objevili první snowboardisté, málokdo tušil, že se rozvine tak mohutný trend hlavně mezi mladými sportovci a budou vznikat speciální funpurky, vystavěné staviteli tak, aby vyhovovali jízdě a nárokům snowboardistů. Aby nedocházelo ke kolizím s lyžaři na sjezdovce, mohou zde na speciálních rampách a upravených sjezdovkách zkoušet nové a nové prvky. Funparky jsou v Rakousku rozseté po celé zemi a mají ve světě vynikající zvuk.
Snowkiting

Komu nestačí dosažená rychlost jízdy na lyžích či snowboardu po sjezdovce, může okusit nový sport – snowkiting. Spojuje v sobě prvky windsurfingu, lyžování a létání. Dá se provozovat buď na lyžích nebo snowboardu. Létací drak (angl. kite), do kterého se zavěsíte, vás bude unášet vysokou rychlostí přes zasněžené pláně. Umění tohoto sportu využijete pak i v létě na vodních hladinách opět za pomocí draka s lyžemi nebo prknem pod nohami.
Snowtubing

V mnoha střediskách vznikly zábavné zimní horské dráhy neboli snowtubing. Stačí nasednout na nafouknutou pneumatiku a neřízeně prosvištět ledovým korytem. Skutečnost, že vozítko nemůžete nijak ovládat, zvyšuje hladinu adrenalinu, ale zároveň radost a požitek z rychlé jízdy. Dráhy jsou vybudovány pro jedno, dvě i více vozidel. Můžete si tak uspořádat mezi sebou závody, při nichž si užijete spoustu legrace.
Surfování

Lesklá ledová plocha však neláká jen bruslaře. Na své si zde přijdou i například surfaři. Nemusí čekat na léto, protože pokud mají dostatek odvahy a dobře vybavené plavidlo, respektive pokud mají plavidlo opatřeno lyžinami, mohou místo na vodu, vyrazit na led. Chce to hodně odvahy a zkušeností, jelikož na ledě lze dosáhnout rychlosti 130 km/hod a to s vědomím, že vozidlo nemá brzdy, ustojí jen opravdu velcí odvážlivci. Rájem všech zimních plachtařů je obrovské Neziderské jezero ve spolkové republice Burgenlandsko.
Další adrenalinové sporty

Aby pro vás některé nové druhy sportů, které můžete v rakouských střediscích spatřit, nebyly až takovým překvapením, přinášíme stručný přehled některých z nich:

Airboard Skwol Snowbike Snowblades Telemark Zorb
Airboard

To je divoká jízda na velkém nafukovacím polštáři se vzduchovými komorami, při které se v lehu na břiše řítíte po svahu hlavou dolů, vám připraví neuvěřitelný zážitek.
Skwol

Jedná se o jízdu na úzkém, značně vykrojeném prkně, s vázáním namontovaným ve směru jízdy. Na této rychlé šipce váš průlet svahem stěží někdo zaregistruje.
Snowbike

To je jízda na kole po sněhu. Tedy ne přesně na kole, ale podobném vynálezu, co má místo kol krátké lyže. Lehce se ovládá a požitek ze zvláštní jízdy se vám jistě zalíbí.
Snowblades

Při snowblades se používají velmi krátké lyže, umožňující za jízdy piruety, jízdu pozpátku, akrobatické prvky. Nejsou při vyšších rychlostech až tak stabilní, ale legrácek si na nich člověk užije nekonečně.
Telemark

Pokud někdo dobře ovládá tuto techniku, rozhodně vašemu pohledu na svahu neunikne. Jedná se totiž o velice elegantní a ladnou jízdu, při níž se oblouk provádí z pokleku do pokleku, přičemž se pata spodní nohy automaticky zvedá za pomoci speciálního vázání. Na první pohled se to nezdá, ale jízda severskou technikou na značně dlouhých lyžích je hodně náročná na fyzičku a práci kloubů dolních končetin.
Zorb

Zorbování je bez náčiní, bez lyží, prostě si vlezete do obří koule, v níž je ještě jedna menší, ve které stojíte a necháte se pustit z kopce. Pocit jako při stavu beztíže zažijete již při rychlosti 50 km/hod. Nutno podotknout, že zorbing je vhodný pouze pro vyznavače se silným žaludkem.

Poslední editace textu: 8.12.2011 19:33
REKLAMA

Články odjinud