Apuseni se stalo národním parkem teprve nedávno. Tak jako jinde, i zde naleznete panenskou přírodu. Specifické je také krasovými oblastmi s tajemnými propadlinami, jeskyněmi a v zemi mizející vodou.
Pohoří se rozkládá jihozápadně od *Cluje* v *Sedmihradsku* (Transilvania). Na jihu je lemováno údolím *Ariesu* a na severu *Crisul Repede*. Tvoří jej několik horských celků, z nichž neznámější je *Bihor* a *Vladeasa*. Další jsou např. *Gilau*, *Metaliferi* atd. Nejvyšším vrcholem je Cucurbata Mare (1849) v Bihoru. Apuseni jsou pro české turisty také častým cílem.
Je zde řada možností kudy se vydat do hor. Také je zde dobré železniční spojení, avšak hustota spojů je omezená a projet nedlouhou trať zabere neskutečně mnoho času. Úzkokolejka i silnice DN75 procházejí údolím do *Cimpeni*, které je hlavním městem horalů *Motiů*. Ti žijí po celý rok ve výšce 1400 m v osadách, které patří k nejvýše položeným v celém Rumunsku. V údolí *Crisul Repede* je možné dopravit se osobním vlakem, který staví v každé zastávce a obdivovat místní krajinu.
Národním parkem se stalo pohoří teprve nedávno, a to přes odpor lesního i těžkého průmyslu (uranové doly). Park by měl chránit především krasovou oblast.
Srdcem klasické krasové oblasti s potoky mizejícími v podzemí, prohlubněmi, propadlinami a rozsáhlými jeskyněmi je náhorní plošina Padis (Plateul Padis). Cesty jsou značeny a dovedou vás kolem největších zajímavostí až k horské chatě *Padis*. Odtud se nabízejí možné túry k podzemnímu komplexu Catatile Ponorului (kde řeka Ponor zmizí až do hloubky 150 m), ledovcové jeskyni Focul Viu nebo do různých volně přístupných jeskyní. Další náhorní plošinou s krasovými útvary je Scarisoara.
Poslední editace textu: 9.6.2011 12:11